Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku - Zawody użyteczno-bojowe klas mundurowych województwa dolnośląskiego 2018r.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
18.10.2018
Zawody użyteczno-bojowe klas mundurowych województwa dolnośląskiego 2018r.

W piątek, 12 października 2018 r., w 22 Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej odbyły się Zawody użyteczno-bojowe klas mundurowych województwa dolnośląskiego. Patronat nad zawodami objął Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pan Michał DWORCZYK. Wojskową Komendę Uzupełnień reprezentował Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kłodzku ppłk Marek TOMASZEWSKI.

W uroczystym otwarciu dodatkowo udział wzięli Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON Pan Zbigniew CIOSEK, Starosta Powiatu Kłodzkiego Pan Maciej AWIŻEŃ oraz Wójt Gminy Kłodzko Pan Stanisław LONGAWA. Nie zabrakło także nauczycieli oraz uczniów klas mundurowych dopingujących drużyny biorące udział w zawodach.

Zawody trwały dwa dni. Pierwszy dzień przeprowadzony był przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kłodzku na strzelnicy w Polanicy-Zdroju. Startujący w zawodach uczniowie klas mundurowych zmierzyli się z w strzelaniu z karabinka pneumatycznego KBKS 5,5 mm, określaniu pozycji za pomocą siatki UTM i zlokalizowaniu spadochroniarza, szkicu terenu oraz w wybranych elementach technik samoobrony. Po zakończonej rywalizacji Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Kłodzku mjr Sebastian KOPCZAK wraz ze specjalistą panią Klaudią JAGODZIŃSKĄ  przedstawili uczniom klas mundurowych założenia różnych form służby wojskowej.  

Drugi dzień zawodów to rywalizacja przeprowadzona przez instruktorów z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej na terenie placu apelowego. Zawodnicy mieli do pokonania szereg trudnych konkurencji. Pokonywali na czas elementy toru Ośrodka Sprawności Fizycznej oraz  udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej, w czasie której punktowana była wiedza i umiejętności. Młodzież rywalizowała także rzucając granatem (liczyła się celność), strzelając sytuacyjnie przy użyciu karabinka ASG oraz Beryl na symulatorze Czantoria. Drużyny mierzyły się w rozkładaniu i składaniu broni kbks Beryl, w terenoznawstwie i pokonywaniu na czas mostu linowego.

Najlepszymi drużynami okazały się:

  • I miejsce – drużyna z Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu
  • II miejsce – drużyna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kłodzku
  • III miejsce – drużyna z Zespołu Szkół w Tułowicach.
Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku
Walecznych 61
57-300 Kłodzko
tel. 261647400
fax. 261647435
wkuklodzko@ron.mil.pl