Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku - Żołnierska Pamięć

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
02.11.2018
Żołnierska Pamięć

Dzień Wszystkich Świętych to czas refleksji nad przemijaniem oraz dzień okazania szacunku tym żołnierzom, którzy pełniąc ofiarną służbę w kraju i poza jego granicami, oddali życie w imię najwyższych wartości. Jest jednym z tych świąt, kiedy spotykamy się przy grobach naszych przyjaciół, kolegów oraz żołnierzy, którzy oddali swoje życie walcząc o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny.

Jak co roku, w ramach programu „Żołnierska Pamięć” w przededniu Wszystkich Świętych żołnierze 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej uporządkowali żołnierskie mogiły na terenie Garnizonu Kłodzko. Do akcji włączyła się również jak co roku Wojskowa Komenda Uzupełnień.
Na grobach zapalono symboliczny znicz oraz odmówiono modlitwę za zmarłych.
Symboliczne znicze zapłonęły na grobach żołnierzy:

  • Grzegorz Kocur – Urodził się w 1909 r. Walczył w szeregach Armii gen. Andersa. Brał udział w walkach pod Monte Cassino jako kanonier. Zmarł w 1980 r. i pochowany został na cmentarzu w Jugowie.
  • Józef Sokol - legionista i żołnierz dwóch wojen światowych, oficer WP, podpułkownik Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Walczył m.in. pod Tobrukiem i Monte Cassino. Pochowany w Nowej Rudzie.
  • Czech Nowacki - Major Nowacki, w czasie II wojny światowej pilot samolotów bombowych, latał także nad Polskę. Był dwukrotnie zestrzelony. Za wykazane męstwo odznaczony został m.in. Krzyżem Virtuti Militari. Lotnik zmarł w 2003 r. i pochowany został na cmentarzu w Dusznikach Zdroju.
  • Emil Czech –  plutonowy Wojska Polskiego, trębacz. Emil Czech odegrał w południe Hejnał Mariacki na dopiero co zdobytych ruinach klasztoru Monte Cassino. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Kłodzku.
  • Leopold Oleniuk – podpułkownik Wojska Polskiego, nauczyciel, honorowy obywatel Kłodzka. Po wybuchu II wojny światowej brał czynny udział w kampanii wrześniowej. Walczył w Tobruku w 1942 roku, a potem razem z II Korpusem Polskim gen. Władysława Andersa pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Spoczywa na cmentarzu komunalnym w Kłodzku.

 

Kontakt

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku
Walecznych 61
57-300 Kłodzko
tel. 261647400
fax. 261647435
wkuklodzko@ron.mil.pl